1. Közvetlen hátrányos megkülönböztetés - olyan rendelkezés, amelynek eredményeként egy személy vagy csoport valós vagy vélt (!) védett tulajdonsága miatt részesül kedvezőtlenebb bánásmódban, mint amelyben más, összehasonlítható helyzetben levő személy vagy csoport részesül, részesült vagy részesülne.
Például a határozott idős munkavállalók nem kapnak karácsonyi pluszjuttatást.

2. Közvetett hátrányos megkülönböztetés - ha valamely intézkedés látszólag semleges, tehát megfelel az egyenlő bánásmód követelményének, de a fenti tulajdonságokkal rendelkező személyt vagy csoportot lényegesen nagyobb arányban hoz hátrányos helyzetbe, mint amelyben más, összehasonlítható helyzetben levő személy, vagy csoport volt, van, vagy lenne. 
Például a reggeli műszak az eddigi 8.00 helyett 7.00-kor kezdődik.

3. Zaklatás - az az emberi méltóságot sértő, szexuális vagy egyéb természetű magatartás, amely az érintett személynek a védett tulajdonságával függ össze, és célja vagy hatása valamely személlyel szemben megfélemlítő, ellenséges, megalázó, megszégyenítő vagy támadó környezet kialakítása.
Például a munkatársak/felettes „kedveskedő” „Gyere, te kis bice-bóca!” megszólítása

4. Megtorlás - megtorlás az egyenlő bánásmód megsértése miatt fellépő, eljárást indító vagy abban közreműködő személynek jogsérelem okozása vagy ezzel való fenyegetés.
Például az érdekképviseleti tag munkatárs elbocsátása, majd a visszafoglalkoztatás feltételekhez kötése


Elbizonytalanodott, hogy az Ön cégénél akaratlanul is vannak e ilyen esetek? Ismerje meg a rejtve megjelenő diszkrimináció típusait, a gyakran előforduló eseteket és kerülje el ezeket!

A WIFI Esélyegyenlőségi referens tréningje segítséget ad az Esélyegyenlőségi munkatárs feladatkör magabiztos ellátásához, a kényes feladatok átlátásához, a leggyakoribb buktatók elkerüléséhez, a konfliktusos esetek értékeléséhez nem utolsó sorban pedig a kényesebb helyzetek megoldásához.

Hozza el Ön is megoldásra váró vagy bizonytalan eseteit!  Jó gyakorlatok, tudásmegosztás, és új szakmai kapcsolatok – ezek jellemzik az Esélyegyenlőségi tréninget.

A képzést tartja Csákvári Éva, akinek az esélyegyenlőség és érzékenyítés a fő szakterülete.  Társadalomtudományi és HR-menedzsment végzettségű. Tapasztalatait nagyvállalati és KKV környezetben, nonprofit és az államigazgatás területén is gazdagította tanácsadóként, belső munkatársként egyaránt.