Olvasási idő: 3 perc

Az üzleti történetmesélés napjaink egyik leghatékonyabb eszköze, hogy előadásunk üzenete célba érjen és megragadja hallgatóságunk figyelmét. Ahhoz, hogy magával ragadó történetmesélővé válj, érdemes 3+1 pontot betartanod!

  1. Határozd meg célod!

Az előadás tervezés első lépese a cél meghatározása. Az üzenetet tisztán, érthetően kell kommunikálnod. „Nagyon sok hazai menedzser úgy érzi, akkor lesz szakmai, ha hosszaszan, terjengősen és bonyolultan fogalmaz. Holott a magával ragadó üzleti történetek esetében legalább annyira számít, amit elhallgatok, mint amit elmondok.” – állítja Györffy Kinga - storytelling és előadástechnikai tanácsadó, tréner.

  1. Teremts kapcsolatot történettel!

Az okostelefonok és tabletek világában egyre nehezebb a hallgatóság figyelmét az előadóra terelni. Már az első mondat sorsdöntő és meghatározó. Viszont egy jól megválasztott releváns történettel érzelmeket, általa pedig figyelmet ébreszthetsz. A történet ereje kapcsolatot teremt, illetve elmélyíti azt a felek között. A Princetoni Egyetemen végzett fMRI- (funkcionális mágneses rezonancia) vizsgálatok szerint a történet szinkronba hozza a beszélő és a hallgató agyhullámait: „a hallgató agyának reakciói az előadó agyának reakcióit tükrözik vissza.” 

  1. Diák helyett az előadásra koncentrálj!

Az előadásnak kell érdekesnek lennie és nem a diáknak. Helytelen felfogás, hogy a prezentációs diára minél több információt kell zsúfolni. A legsikeresebb előadók is előadásmódjukra fektetik a hangsúlyt. Képekkel és pár szóval, egy mondattal támasztják alá szónoklatukat és nem fordítva. 

+1.    Tanuld meg a mesterfogásokat, hogy aztán elfelejtsd őket!

„A szónok nem születik, hanem azzá válik. A magával ragadó történetmesélő mögött sok ezer munkaóra áll. Szerintem nincs született előadó. Ez illúzió. Egy beszédben minden szónak, szem- és kézmozdulatnak, minden hangsúlynak, minden szünetnek súlya van. Ezt sok gyakorlással meg lehet, sőt meg kell tanulni!” – Györffy Kinga.

Az emberek elfelejtik az adatokat, számokat, de a személyiségünket és történeteinket és általunk kiváltott érzéseket nem. Az agy a történetek hatására dopamint termel, amely által az emlékezés képessége is nő! A következő előadásod előtt érdemes megtervezned, hogy milyen történettel fogod lenyűgözni a résztvevőket. 

Ha megtetszettek az üzleti történetmesélők főbb ismérvei, esetleg éppen előadásra készülsz, és szeretnél tanácsokat kapni, akkor figyelmedbe ajánljuk a következő nyílt tréninget:

„A magával ragadó prezentáció – középpontban a történetmeséléssel”

A 2 napos programot vezeti Györffy Kinga stortytelling és előadástechnikai tanácsadó, tréner, az "Add elő magad- A magával ragadó előadás tikai" című könyv szerzője. Trénerünk az elműlt 10 évben több száz felső- és középvezető, startupper, valamint egyetemista és gimnazista fejlesztésében, illetve felkészítésében vett részt. Segítségével, kitartással és szorgalommal magával ragadó üzleti mesélővé válhatsz!